Якщо ви вже остаточно визначилися з тим, що хочете отримувати вищу освіту в Польщі, в такому разі варто знати наперед про всі витрати, які будуть пов’язані з вашим перебуванням під час навчання. Оскільки це одне із основних питань, яке хвилює як батьків, так і майбутніх студентів, ми підготували вам статтю, в якій коротко та змістовно розповімо про основні витрати.
Питання житла стає першочерговим після того, як ВНЗ зараховує вас на навчання. Тут діяти потрібно швидко (радимо вам з власного досвіду). Якщо університет має власні гуртожитки - а таких досить багато, то це суттєво полегшує питання. Як правило, іноземцям надають місця без проблем. Єдиний нюанс: щоб місце вам 100% було заброньовано, варто записатися та заповнити відповідні форми завчасно. В іншому випадку, якщо ви про це забудете чи відкладете справу на пізніше, то місць може і не лишитися.
Багатьом відомо, що ціни на продукти харчування в Польщі одні з найнижчих в Європі та практично не відрізняються від наших, а під час акцій та розпродажів – навіть значно нижчі, причому якістю аж ніяк не поступаються. Тому загальні витрати на харчування відносно невеликі. В середньому на їжу потрібно 300-500 злотих в місяць. Продуктовий кошик із найнеобхіднішими продуктами обійдеться приблизно в 50-70 злотих. Найкраще купувати продукти у великих мережах супермаркетів, таких як “Biedronka”, “Tesco”, “Lidl”, “Auchan”, “Żabka”. Крім харчування, варто врахувати й додаткові витрати, які ви будете робити час від часу. Наприклад, одяг, косметика та розваги. Витрати на ці пункти можуть відрізнятися в залежності від потреб кожного особисто.
Овочі (ціна за кілограм) | |
---|---|
картопля - 2 злотих |
болгарський перець - 14 злотих |
морква - 1,60 злотих |
цибуля - 2,70 злотих |
помідори - 7 злотих |
баклажан - 5 злотих |
огірки - 6 злотих |
зелена цибуля - 2 злотих |
капуста - 1,50 злотих |
мікс із заморожених овочів: 10 злотих |
кабачок - 6 злотих |
гриби (печериці) - 8 злотих |
Фрукти (ціна за кілограм) | |
---|---|
яблука - 2,50 злотих |
апельсин - 3,40 злотих |
банани - 5 злотих |
лимон - 6 злотих |
Молочна продукція | |
---|---|
молоко - 2 злотих за літр |
твердий сир - від 15 злотих за кілограм |
сметана - від 7 злотих за кілограм |
масло - 5 злотих за пачку |
сир - 10 злотих за кілограм |
йогурт - від 5 злотих за кілограм |
Інше | |
---|---|
м'ясо - від 9 злотих за кілограм |
макарони - від 2,50 злотих за кілограм |
курятина - від 7 злотих за кілограм |
гречка - 6 злотих за кілограм |
риба - від 20 злотих за кілограм |
вівсяні пластівці - від 7 злотих за кілограм |
хліб - 2 злотих |
рис - 2,80 злотих за кілограм |
яйця - 0,50 злотих за штуку |
сіль - від 1 злотих за кілограм |
борошно - 2 злотих за кілограм |
олія - від 6 злотих за літр |
цукор - 3 злотих за кілограм |
кава - від 15 злотих за банку |
чай - від 5 злотих за пачку |
соки - від 3 злотих за літр |
Засоби гігієни | |
---|---|
мило - від 2 злотих (рідке - від 10 злотих за 500 міліграм); |
засоби для гоління - від 15 злотих |
шампунь - від 6 злотих |
засіб для миття посуду - від 4 злотих за літр |
зубна паста - від 6 злотих |
порошки - від 9 злотих за літр |
Польща має дуже хороше транспортне сполучення як по цілій країні, так і по містах. Якщо хочете поїхати в інше місто, то часто перевізники великих компаній (як наприклад, Polski Bus) влаштовують розпродажі, коли можна купити квиток за 2-5 злотих. Більше того, ви будете їхати комфортабельним автобусом практично без зупинок.
Що ж стосується проїзду в громадському транспорті, то обов’язково потрібно купити квиток, який буває разовий, добовий, місячний, груповий, вікендовий, квиток на визначений час. Вартість проїзду залежить від міста. Наприклад, в Кракові найдешевший білет на автобус чи трамвай, який дає вам право їхати не довше 20 хвилин, коштує 2,80 злотих. За 3,80 злотих можна купити 40-хвилинний квиток, за 5 злотих – на 60 хв. Такі квитки дозволяється використовувати кілька разів, але лише протягом вказаного часу (початок його дії зазначається при компостуванні). Можна купити разовий білет за 3,80 злотих, дворазовий за 7,20 злотих. У Варшаві за 20-хвилинний квиток вам потрібно заплатити 3,40 злотих, за 75 хв. – 4,40 злотих, за 90 хв. – 7 злотих. Зекономити на транспорті можливо, придбавши місячний абонемент, який коштує від 100 злотих. Проте, студентам за це не варто хвилюватися, адже студентський квиток дає знижку на проїзд 50% усіма видами громадського транспорту (крім таксі), що досить вигідно. Тому в середньому на транспорт в місяць студент витрачає приблизно 50 злотих.
За таксі доведеться платити більше, ціни залежать від міста. Середня вартість за кілометр – від 1,40 до 2,80 злотих. В нічний час ціни зростають майже в два рази. Крім того, можуть взяти додаткову оплату за багаж, запізнення чи перевезення домашніх тварин.
Практично кожен другий студент протягом навчання займається підробітком. Як правило, більшість студентів починають працювати після першого курсу (коли минає адаптаційний період, звикають до міста, знають систему навчання у своєму вузі), проте багато хто знаходить роботу відразу. Можна працювати на вихідних, канікулах чи у вільний від навчання час. Як правило, студенти працюють в середньому 20 годин на тиждень. Найчастіше це робота у сфері послуг: кафе, ресторани, магазини, супермаркети тощо. Заробітна плата за годину становить 8-11 злотих, а подекуди й більше. Хорошим підробітком є також репетиторство, послуги няні. Варіанти є різні, і ті, хто хоче мати власні кошти, без проблем може знайти собі тимчасову або ж постійну роботу.
Ще однією можливістю є оплачувані практики та стажування. Практично кожен університет має бюро практик та кар’єр, куди студенти можуть звернутися і їм допоможуть знайти відповідне стажування або проходження практики відповідно до спеціальності. Більшість з них оплачувані, і якщо студент себе добре зарекомендує та проявить, компанії можуть запропонувати йому постійне працевлаштування. Такі стажування дуже часто стають хорошим початком успішної кар’єри.
Сім’ї, які відправляють на навчання другу дитину разом із «Топ-Освіта», отримують знижку 1000 грн на один із обраних пакетів послуг.